Telefon od CBZC? Zachowaj czujność!
Zgodnie z informacjami, przekazanymi przez Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, oszuści zaczęli wykorzystywać ich wizerunek.
Co się dzieje?
Przestępcy dzwonią, podszywając się pod policjantów CBZC. Używają do tego numerów z prefiksem 47.
Twierdzą, że środki ofiar są zagrożone. Żeby zdobyć zaufanie, podają poufne informacje, takie jak imiona czy adresy mailowe, które pozyskują np. za pomocą wycieków danych.
Ich głównym celem jest wyłudzenie pieniędzy poprzez przekonanie do wykonania transakcji lub zainstalowania szkodliwego oprogramowania.
Co robić, gdy dostanę taki telefon?
Przede wszystkim – lepiej nie odbierać połączeń z nieznanych numerów. Jeśli jednak już to zrobisz, ważne jest zachowanie ostrożności oraz szybkie zakończenie podejrzanej rozmowy.
Oszuści mogą stosować różne sztuczki socjotechniczne, dlatego istotne jest zweryfikowanie tożsamości osób podających się za funkcjonariuszy – np. możesz to zrobić rozłączając się i dzwoniąc na oficjalny numer podany jako kontaktowy.
Pod żadnym pozorem nie wykonuj żadnych płatności, ani nie udostępniaj kodów autoryzacyjnych do transakcji.
Pamiętaj! Policjanci nigdy nie informują telefonicznie o prowadzonym “tajnym” postępowaniu. Nie będę też wymagać od Ciebie podawania danych dostępowych do bankowości.
Co robić, jeśli na moim urządzeniu jest pulpit zdalny?
To poważna sprawa. Twoim priorytetem powinno być zabezpieczenie urządzenia.
Jak?
- Włącz tryb samolotowy.
- Jak najszybciej skontaktuj się z bankiem i upewnij się, że Twoje konto jest bezpieczne. Zmień hasło i zgłoś sprawę na policję.
- Przywróć urządzenie do ustawień fabrycznych.
- Zmień hasła do wszystkich kont, które były wykorzystywane na używanym przez Ciebie sprzęcie.
- Gdy podaliśmy oszustom dane z naszych dokumentów, dobrze jest je zastrzec i uruchomić usługę Alertów BIK.
W tej sytuacji warto aktywować usługę CyberRescue i skontaktować się z nami. Sprawdzimy jakie kroki należy podjąć, żeby zabezpieczyć Cię przed ewentualnymi szkodami.