Potwierdź tożsamość konsultanta w aplikacji bankowej!
Telefoniczne podszywanie się pod banki to jedno z najpowszechniejszych oszustw, z jakim miała do czynienia zapewne każda osoba. Skala problemu jest ogromna. Liczba ludzi, którzy w ten sposób utracili swoje środki, nadal rośnie. W konsekwencji zaufanie do połączeń przychodzących spada i coraz więcej osób decyduje się po prostu nie odbierać nieznanych numerów. Czy banki mają sposób, by temu zaradzić?
Jak działa przekręt telefoniczny?
Nasi Klienci codziennie zgłaszają nam podejrzane połączenia, w których rozmówca podaje się za pracownika banku. Ten straszy, że właśnie jest zaciągany bardzo wysoki kredyt na danego klienta i jak najszybciej należy zablokować przesłanie wniosku kredytowego. W przeciwnym razie z konta zaczną znikać kolejne sumy pieniędzy. W przypływie strachu o oszczędności, spanikowana osoba jak na tacy podaje wszystkie swoje dane osobowe i te, służące do zalogowania się do bankowości internetowej.
A co jeśli faktycznie dzwoni bank?
Natężenie tego oszustwa spowodowało, że za każdym razem, gdy po drugiej stronie słuchawki słyszymy osobę, przedstawiającą się za konsultanta, wolimy przerwać połączenie. W wielu przypadkach faktycznie mamy do czynienia z osobą, wykonującą swoją pracę, a bank chce załatwić z nami jakąś sprawę.
Jeśli zdecydujemy się podjąć rozmowę, warto pamiętać o kilku kwestiach:
- Rozmówca ma obowiązek się przedstawić oraz podać powód połączenia. Dane konsultanta możemy zweryfikować na oficjalnej infolinii banku i upewnić się o jego wiarygodności.
- Pracownik już jest w posiadaniu wszystkich naszych danych. W ramach potwierdzenia, czy rozmawia z danym klientem, może zadać pytanie weryfikacyjne: adres zamieszkania, data urodzenia lub ostatnie cyfry numeru PESEL.
- Wszelkie prośby o instalacje programów, aplikacji, podanie danych karty, czy danych dostępowych do konta powinny natychmiast zapalać czerwoną lampkę i budzić naszą wątpliwość! Taką rozmowę natychmiast należy przerwać!
Banki powoli przekonują się, że te metody nie są wystarczające, a malejące zaufanie do konsultantów telefonicznych w wyniku oszustw, to palący problem. Dlatego część banków znalazło na to technologiczne rozwiązanie.
Potwierdź tożsamość konsultanta w aplikacji bankowej
Po odebraniu połączenia z banku, możesz się szybko upewnić, czy masz do czynienia z wiarygodnym przedstawicielem.
Jak to działa?
Gdy zadzwoni do Ciebie konsultant, otrzymasz powiadomienie w aplikacji mobilnej z jego danymi. Po Twojej stronie pozostaje zatwierdzenie komunikatu i wyrażenie zgody na kontynuowanie rozmowy. Powiadomienie push trafia prosto na Twoje urządzenie. Po kliknięciu w nie, przenosisz się do zaufanej aplikacji bankowej. Zweryfikuj czy imię i nazwisko przedstawiciela zgadza się z tymi, które Ci podał.
Pamiętaj!
Zawsze możesz poprosić rozmówcę o wysłanie Ci takiego potwierdzenia. Jeśli nie chce tego zrobić, tłumaczy się kłopotami technicznymi, rozłącz się! To z pewnością oszust.
Weryfikacja SMS-owa nie jest wiarygodna! Wiadomość może być fałszywa! Potwierdź tożsamość konsultanta w aplikacji bankowej!
Jako CyberRescue gorąco zachęcamy do korzystania z aplikacji bankowych. Gwarantują one najbezpieczniejsze metody autoryzacji i ochronę zarówno Twoich kont, środków oraz danych.
Zobacz, jak wygląda taka procedura w mBanku.
Upewnij się, czy Twój bank już wprowadził takie zabezpieczenie!
Przeczytaj o innych fałszywych połączeniach od Banku PKO BP.
Przy okazji przypominamy o naszym darmowym poradniku CyberBezpieczny Senior, w którym dokładnie omawiamy zagrożenia, jakie czyhają w sieci.