„Twój telefon został zhakowany” Czy należy się obawiać?
Twój telefon został zhakowany lub wykryto wirusa? Taki komunikat możesz zobaczyć na ekranie w czasie przeglądania Internetu. Fake pojawia się zarówno na urządzeniach z systemem Android, jak i iOS. Czy jest się czego obawiać?
Fałszywe komunikaty o zhakowanym lub zainfekowanym urządzeniu wyskakują na ekranach co jakiś czas. Oszuści liczą, że użytkownik, który zobaczy pop-up z informacją o ataku na jego telefon, pod wpływem stresu zrobi wszystko, żeby się uchronić.
Czy pojawiająca się na ekranie informacja „twój telefon został zhakowany” jest prawdziwa? Nie! Przeglądarka nie jest programem antywirusowym i nie jest w stanie wykryć złośliwego oprogramowania lub przejęcia urządzenia.
Dlaczego widzę ten komunikat? Przyczyn może być kilka. Najczęstszymi są złośliwe reklamy lub strony, których celem jest wyświetlanie podobnych, fałszywych informacji. Częste pojawianie się pop-upa alarmującego o ataku może świadczyć o posiadaniu adware – oprogramowania, wyświetlającego niechciane reklamy na urządzeniu, na którym się znajduje.
Komunikat jest fałszywy, ale samo pojawienie się go nie jest niebezpieczne. Dopiero chęć usunięcia “wirusa” może doprowadzić do wyłudzenia danych, pieniędzy lub zachęcania do instalacji aplikacji, która może być niebezpieczna i być np. potocznie nazywanym “trojanem”.
Jeśli zobaczysz na ekranie swojego telefonu komunikat o infekcji urządzenia lub o przejęciu go przez hakera, nie wykonuj żadnych poleceń widocznych w jego treści. Zamknij stronę lub reklamę, na której pojawiło się rzekome zagrożenie.
Podobnym problemem mogą być fałszywe komunikaty o infekcji pochodzące ze stron, którym pozwoliliśmy wysyłać do nas powiadomienia. O tym zagrożeniu przeczytasz więcej w naszym artykule, który znajdziesz tutaj: https://cyberrescue.info/twoj-telefon-zostal-zainfekowany-czy-sa-powody-do-obaw/
Jak zadbać o bezpieczeństwo swojego telefonu?
- Nie klikaj podejrzanych linków i nie podawaj danych na nieznanych stronach.
- Uważaj na załączniki w wiadomościach e-mail.
- Uważaj na reklamy wyświetlane na stronach internetowych i w aplikacjach – mogą one wprowadzać w błąd.
- Instaluj aplikacje jedynie z pewnych źródeł, takich jak Google Play czy AppStore. Musisz przy tym jednak uważać – nawet w oficjalnych sklepach zdarzają się groźne apki!
- Jeśli korzystasz z systemu Android upewnij się, że masz włączoną funkcję Play Protect. Skanuje ona aplikacje pod kątem złośliwego oprogramowania – zarówno te, które już posiadasz, jak i takie, które chcesz zainstalować. Jest ona domyślnie włączona, nie wyłączaj jej (funkcja Play Protect jest dostępna w ustawieniach sklepu Google Play).
- Włącz blokadę ekranu, żeby nikt niepowołany nie mógł zdobyć dostępu do Twojego urządzenia.
- Skonfiguruj opcje zlokalizowania telefonu i zdalnego czyszczenia danych, na wypadek zgubienia lub kradzieży. Nie wiesz jak? Napisz do nas!
- Aktualizuj system operacyjny i aplikacje.
- Zwróć uwagę czy jakieś aplikacje nie mają zbyt dużo uprawnień. Przykładowo, aplikacje typu „latarka”, które mogą wymagać dostępu do listy kontaktów. Zbyt szerokie lub podejrzane uprawnienia mogą wskazywać na to, że celem aplikacji jest zdobycie dostępu do wrażliwych informacji i kradzież ich.