“Twój telefon został zainfekowany”! Czy są powody do obaw?
Podczas przeglądania sieci, nagle na środku ekranu pojawia się powiadomienie. “Twój telefon został zainfekowany” lub jest narażony na inne zagrożenia! Możesz się zastanawiać, czy urządzenie zostało przejęte przez hakera?
Zainfekowane urządzenie?
Nie, taki komunikat jest fałszywy! Podjęcie sugerowanych działań naprawczych może spowodować, że zainstalujesz niechciane aplikacje lub dojdzie do infekcji złośliwym oprogramowaniem! Fałszywa informacja o wirusie, uszkodzeniu systemu czy konieczności aktualizacji pojawia się od lat i może ona dotyczyć zarówno systemu Android, jak i iOS. Komunikaty często wyglądają bardzo poważnie i nie ma co się dziwić, nieświadomy użytkownik może naprawdę się przerazić!
Dlaczego widzę taki komunikat?
Zazwyczaj jest to jedynie powiadomienie z przeglądarki, które ma wprowadzić w błąd posiadacza telefonu i doprowadzić do wykonania konkretnych czynności. Wiele stron www w czasie przebywania na nich pyta o zgodę na wysyłanie powiadomień. W ten sposób przez przypadek możesz zezwolić na ich wyświetlanie. Jeśli klikniesz w reklamę i wykonasz polecenia z komunikatu, możesz doprowadzić do zainfekowania swojego urządzenia przez instalację niebezpiecznej aplikacji, wyłudzenia danych osobowych lub danych karty płatniczej!
Co robić?
Push, czyli pojawiający się komunikat w pasku powiadomień możesz wyłączyć w ustawieniach aplikacji. W mobilnej przeglądarce Google Chrome w systemie Android wejdź w Ustawienia > Powiadomienia. Tu możesz wyłączyć wszystkie wysyłane aktualności lub odznaczyć tylko te, których nie chcesz otrzymywać (ta opcja może znajdować się pod przyciskiem “Kategorie powiadomień”).
Jak zadbać o bezpieczeństwo swojego telefonu?
- Instaluj aplikacje jedynie z pewnych źródeł takich jak Google Play czy AppStore, ale uważaj, nawet w oficjalnych sklepach zdarzają się groźne apki!
- Jeśli masz Android upewnij się, że masz włączoną funkcję Play Protect. Skanuje ona, pod kątem złośliwego oprogramowania, aplikacje, które masz zainstalowane i te, które chcesz zainstalować. Jest ona domyślnie włączona, nie wyłączaj jej (funkcja Play Protect jest dostępna w ustawieniach sklepu Google Play).
- Włącz blokadę ekranu żeby nikt niepowołany nie mógł odblokować Twojego urządzenia.
- Skonfiguruj opcje zlokalizowania telefonu i zdalnego czyszczenia danych na wypadek zgubienia lub kradzieży – nie wiesz jak? Napisz do nas!
- Aktualizuj system operacyjny i aplikacje.
- Zwróć uwagę czy jakieś aplikacje nie mają zbyt dużo uprawnień. Przykładowo, są aplikacje “latarka”, które wymagają dostępu do listy kontaktów.
- Nie klikaj w nieznane linki i nie podawaj danych na nieznanych stronach.