Sytuacja polityczna na świecie, a bezpieczeństwo polskich użytkowników
21 lutego 2022 roku o 21:00 został ogłoszony na terenie kraju trzeci stopień alarmowy w cyberprzestrzeni RP: CRP-CHARLIE.
Alarm obowiązuje do 4 marca 2022 roku. Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożeń w cyberprzestrzeni. CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych.
TRZECI STOPIEŃ ALARMOWY (CHARLIE) można wprowadzić w przypadku:
1. wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym, godzącego w:
- bezpieczeństwo lub porządek publiczny albo
- bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, albo
- bezpieczeństwo innego państwa lub organizacji międzynarodowej oraz stwarzającego potencjalne zagrożenie dla Rzeczypospolitej Polskiej lub
2. uzyskania wiarygodnych i potwierdzonych informacji o planowanym zdarzeniu o charakterze terrorystycznym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub
3. uzyskania wiarygodnych i potwierdzonych informacji o planowanym zdarzeniu o charakterze terrorystycznym, którego skutki mogą dotyczyć obywateli polskich przebywających za granicą lub instytucji polskich albo polskiej infrastruktury mieszczących się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
Źródło: https://www.gov.pl/web/mswia/rodzaje-stopni-alarmowych
Alarm jest w głównej mierze informacją dla instytucji państwowych oraz firm, których bezpieczeństwo działania przekłada się na dobro obywateli.
Zgodnie z informacjami zawartymi w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów, takie instytucje muszą wprowadzić odpowiednie działania. Fragmenty rozporządzenia, dotyczące trzeciego stopnia alarmowego CRP, przedstawiamy na zdjęciach poniżej:
Mimo, że na ten moment nie oznacza to żadnych zmian dla większości użytkowników to dobry moment, aby zwrócić szczególną uwagę jak ważnym tematem jest kwestia cyberbezpieczeństwa. Codziennie, każdy z nas jest narażony na ataki cyberprzestępców. Podejrzenie SMSy, maile, podszywanie się pod pracowników banków – jest to niestety codzienność, z którą musimy się zmierzyć.
Internetowi przestępcy mogą również chcieć wykorzystać temat panujących obecnie zagrożeń. Na Facebooku pojawiają się posty z przejmującymi opisami, które kierują do fałszywych stron. Oszuści posługują się wizerunkiem znanych polityków oraz wojska. Po wejściu na stronę napotykamy film. Przy próbie obejrzenia go, jesteśmy przenoszeni na fałszywą domenę, podszywającą się pod Facebook, gdzie wymagają podania danych logowania. Skutkuje to włamaniem na konto. Finalnie może doprowadzić również do całkowitego zablokowania naszego profilu. Dzieje się tak, gdy włamywacz udostępnia na nim niewłaściwe treści.
Pamiętajcie, że szerzenie fake newsów jest częstym zjawiskiem, zwłaszcza w obliczu panującej sytuacji politycznej. Ostrożnie wyszukujcie informacji oraz ich źródeł. Gdy coś wzbudzi wasze wątpliwości, pod względem cyberbezpieczeństwa, możecie na nas liczyć!