Skuteczna akcja CBZC przeciwko oszustom
W obliczu żywiołu, który dotknął wiele regionów naszego kraju, pojawiła się nowa forma zagrożenia. Cyberprzestępcy, wykorzystując sytuację powodziową, zaczęli publikować nieprawdziwe posty na social mediach i siać dezinformację. Na szczęście, czujność funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) pokrzyżowała ich plany.
Jak podaje CBZC, oszuści tworzyli fałszywe wpisy w sieci, informujące o dramatycznych wydarzeniach i w ten sposób próbowali wyłudzić dane logowania do kont społecznościowych. Manipulując emocjami internautów, chcieli doprowadzić do przejęcia ich profili.
Na czym polegało to oszustwo?
Przestępcy publikowali fałszywe wpisy, które miały wzbudzić współczucie i skłonić do kliknięcia linku.
„Łącze z posta miało rzekomo prowadzić do artykułu zawierającego szokujące nagranie. Po kliknięciu linku użytkownik był przekierowywany na fałszywą stronę internetową, na której znajdowała się miniaturka filmu. Jeśli chciałby go odtworzyć, pojawiłaby się informacja o konieczności weryfikacji wieku. Następnie ofiara zostałaby przeniesiona na witrynę, wyglądającą jak strona logowania do Facebooka. Jeśli wpisałaby na niej login i hasło, dane logowania trafiłyby prosto w ręce przestępców” – komentuje Karolina Kowalska, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.
Więcej o tym oszustwie dowiesz się tutaj.
Szybka reakcja CBZC
Dzięki czujności funkcjonariuszy CBZC udało się szybko namierzyć i zatrzymać sprawców. Policjanci z Gdańska ustalili, że fałszywe wpisy były zamieszczane przez dwóch mężczyzn, którzy w tym celu wykorzystywali kilkadziesiąt komputerów i telefonów. Zgodnie z informacją przekazaną przez CBZC, zatrzymani mężczyźni usłyszeli już zarzuty, objęto ich dozorem i zakazem opuszczania kraju. Wobec jednego z nich zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 70 tys. zł.
Jak nie dać się oszukać?
Sytuacje kryzysowe, takie jak powodzie, to doskonały moment dla cyberprzestępców, którzy wykorzystują ludzką empatię i chęć niesienia pomocy. Żeby nie dać się oszukać, warto pamiętać o kilku zasadach:
- Nie wierz we wszystkie informacje, które pojawiają się w sieci. Zwracaj uwagę na profil autora wiadomości i sprawdzaj, czy strona, na której znajduje się informacja jest wiarygodna.
- Jeśli otrzymasz wiadomość z prośbą o kliknięcie linku, a zwłaszcza o podanie danych logowania, np. do konta Facebook, zachowaj ostrożność i nigdy tego nie rób!
Chcesz pomóc poszkodowanym w powodzi? Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzać organizacje charytatywne, tworzące zbiórki. Korzystaj z tych znanych i zaufanych. Listę zweryfikowanych zbiórek, znajdziesz na naszej stronie.
Działania CBZC są jasnym sygnałem dla cyberprzestępców, że nie pozostaną bezkarni. Dzięki szybkiej i skutecznej interwencji udało się zapobiec wyrządzeniu większych szkód.
Pamiętajmy, że w obliczu kryzysu, solidarność jest ważniejsza niż kiedykolwiek, ale nie możemy zapominać o czujności. Tylko razem możemy skutecznie przeciwdziałać cyberprzestępczości.
Chcesz wiedzieć, co dzieje się w cyberświecie? Sprawdź nasze pozostałe wpisy!
Masz jakieś pytania? Aktywuj naszą usługę i napisz do nas na Messengerze!