Podszywali się pod bank i wyłudzili 3 miliony złotych. Oszuści zatrzymani przez CBZC
Oszustwa telefoniczne to realne zagrożenie, z którym nierówną walkę toczą nasze służby. Ataki typu „spoofing”, w których przestępcy podszywają się pod przedstawicieli banków, firm telekomunikacyjnych czy urzędów państwowych, są coraz bardziej zaawansowane. Niestety, w wielu przypadkach dochodzi do wyłudzenia nie tylko danych, ale i oszczędności życia. Jak podaje CBZC wspólne działania Zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Radomiu i Prokuratury Regionalnej w Lublinie doprowadziły do zatrzymania 8 osób, które podszywając się pod bank, oszukały kilkadziesiąt osób na łączną sumę 3 milionów złotych. Policja nie wyklucza, że możliwe są dalsze zatrzymania w tej sprawie.
Skuteczna akcja CBZC
W wyniku intensywnych działań policji na terenie województwa łódzkiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, a także pomorskiego, aresztowano osiem osób w wieku od 19 do 45 lat. Zatrzymanym prokurator przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prania pieniędzy.
Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.
W jaki sposób dochodziło do oszustwa?
Schemat działania przestępców opierał się na metodzie „spoofingu” – podszywaniu się pod numery telefonów banków, co skutecznie zmyliło nawet ostrożnych klientów. Fałszywi pracownicy banku przekonywali ofiary, że ich środki są zagrożone. Zgodnie z instrukcjami, klienci przelewali swoje oszczędności na „rachunki techniczne”, które rzekomo miały chronić ich pieniądze przed oszustami. W rzeczywistości konta były kontrolowane przez grupę przestępczą. Wypłaty trafiały do różnych punktów w kraju, skąd były podejmowane przez współpracowników oszustów.
Zachowaj ostrożność!
Niestety, spoofing to już przykra codzienność. Przestępcy mogą podszyć się pod każdy numer, o czym więcej piszemy w tym artykule. Dlatego przypominamy, że w przypadku niespodziewanych telefonów, np. z banków, najlepiej nie podawać żadnych danych podczas połączenia. W kolejnym kroku doradzamy zadzwonić na oficjalną infolinię firmy z zapytaniem, czy z ich strony był kontakt. Banki rejestrują wszystkie rozmowy, dlatego w łatwy sposób zweryfikują, czy połączenie wykonał ich konsultant.
Warto pamiętać, że pracownicy banków nigdy nie proszą o przelewy na „konta techniczne” w celu zabezpieczenia środków na koncie, instalowanie aplikacji, podawanie kodów SMS/weryfikacyjnych, danych do logowania do bankowości czy danych karty przez telefon.
Pamiętajmy, że bezpieczeństwo naszych finansów zależy od naszych działań – zachowajmy czujność i zgłaszajmy podejrzane sytuacje odpowiednim służbom.
Chcesz wiedzieć, co dzieje się w cyberświecie? W takim razie, sprawdź nasze pozostałe wpisy!
Masz dodatkowe pytania? Aktywuj naszą usługę i napisz do nas na Messengerze!