PayPal a udostępnianie danych. Co się zmieni?
PayPal, jedna z najbardziej rozpoznawalnych platform płatności cyfrowych na świecie, od lat rozwija swoje usługi, które mają ułatwiać codzienne zakupy, przekazywanie pieniędzy i zarządzanie finansami. Firma obsługuje miliony użytkowników na całym świecie, a jej system płatności jest akceptowany przez większość platform e-commerce i usługodawców.
Niedawno, PayPal zapowiedział wprowadzenie nowej funkcji, a już teraz wywołuje ona sporo kontrowersji wśród użytkowników. Chodzi o usługę „spersonalizowane zakupy”, która ma oferować dostosowane do potrzeb klienta oferty, jednak wiąże się to z czymś więcej niż tylko lepszymi rekomendacjami produktów.
Na czym polegają spersonalizowane zakupy?
To nowa usługa PayPal, która ma wejść w połowie 2025 roku. Jej założeniem jest dostarczanie użytkownikom ofert i rekomendacji opartych na ich preferencjach zakupowych.
Jednak kluczowy, element tej funkcji to włączone domyślnie udostępnianie danych partnerom handlowym PayPal.
Co to oznacza dla użytkownika?
Zgodnie z zapowiedziami, niektóre dane klientów będą przekazywane wybranym stronom trzecim, takim jak platformy e-commerce czy firmy zajmujące się marketingiem.
PayPal zapewnia, że funkcję będzie można wyłączyć (w zakładce Ustawienia – Dane i prywatność). Firma będzie też przestrzegać wszystkich obowiązujących przepisów dotyczących ochrony danych. Jednak dlaczego ta opcja domyślnie będzie włączona? Użytkownicy mogą zastanawiać się, w jaki sposób ich dane będą przetwarzane przez strony trzecie. Czy będą mieli pełną kontrolę nad tym, kto ma do nich dostęp?
Co na ten temat mówią nasi eksperci?
„Z jednej strony, „spersonalizowane zakupy” mogą ułatwić użytkownikom życie, oferując im bardziej dopasowane produkty i usługi oraz szybsze decyzje zakupowe. Dla niektórych konsumentów, którzy cenią wygodę, a także oszczędność czasu, ta funkcja może być atrakcyjna. Z drugiej strony, kwestia prywatności staje się kluczowa – zwłaszcza w świecie, gdzie wycieki danych i naruszenia bezpieczeństwa są coraz powszechniejsze.
Obawiam się również, czy decyzja PayPal’a, o uczynieniu udostępniania danych domyślną opcją na kontach, nie jest początkiem niepokojącego trendu i nie stanie się stałą praktyką firm” – komentuje ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Karolina Kowalska.
Spersonalizowane zakupy mogą uczynić zakupy online bardziej wygodnymi. Jednak kwestia udostępniania danych stronom trzecim budzi uzasadnione pytania o bezpieczeństwo i prywatność użytkowników. PayPal ma jeszcze kilka miesięcy na zmianę tej opcji. Jeśli firma się na to zdecyduje, z pewnością będziemy Was o tym informować!
Chcesz wiedzieć, co dzieje się w cyberświecie? Sprawdź nasze pozostałe wpisy!
Masz jakieś pytania? Aktywuj naszą usługę i napisz do nas na Messengerze!