Operacja HAECHI V – globalna walka z cyberprzestępczością
W dniach 26–28 listopada w Lyonie odbyło się międzynarodowe spotkanie podsumowujące pięciomiesięczną operację HAECHI V, mającą na celu zwalczanie cyberprzestępczości finansowej. W wydarzeniu uczestniczyli delegaci z ponad 30 krajów, w tym reprezentujący Polskę, inspektor Bartosz Furgała, zastępca komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
Czym jest HAECHI?
To seria międzynarodowych działań koordynowanych przez Interpol w celu zwalczania cyberprzestępczości. Operacje są wspierane finansowo przez Koreę Południową. Uczestniczy w nich kilkadziesiąt państw z całego świata, w tym Polska.
Operacja HAECHI rozpoczęła się jako globalna inicjatywa mająca na celu zwalczanie cyberprzestępczości finansowej. Pierwsza faza (HAECHI-I) została zainicjowana w 2020 roku, obejmując działania w Azji i Pacyfiku. W kolejnych latach operacja rozszerzyła swój zasięg na inne regiony świata. Kluczowe działania obejmują wykrywanie, analizowanie i zwalczanie oszustw związanych z cyberprzestępczością.
Podczas różnych faz operacji zatrzymano tysiące osób, zamknięto setki tysięcy podejrzanych kont bankowych i odzyskano setki milionów dolarów.
Operacja HAECHI V, przeprowadzona w okresie od lipca do listopada 2024 roku, zaowocowała:
- zatrzymaniem ponad 5 500 podejrzanych,
- zabezpieczeniem aktywów o łącznej wartości ponad 400 mln dolarów,
- rozwiązaniem 8 309 spraw,
- zablokowaniem 1 023 kont usług wirtualnych aktywów (VASP).
Akcja skupiła się na kilku typach cyberprzestępstw, m.in. phishingu głosowym, sextortion, oszustwach inwestycyjnych, a także polegających na włamaniu się do firmowej poczty e-mail, czy nielegalnym hazardzie online.
Sukcesy operacyjne
Jednym z największych osiągnięć było zlikwidowanie przez koreańskie władze grupy przestępczej zajmującej się phishingiem głosowym. Cyberprzestępcy, podszywając się pod funkcjonariuszy organów ścigania, oszukali ponad 1 900 osób na kwotę 1,1 miliardów dolarów. Dzięki współpracy z władzami w Pekinie aresztowano 27 członków organizacji, a 19 z nich postawiono zarzuty.
Równocześnie INTERPOL wydał Fioletową Notę, ostrzegając przed oszustwami kryptowalutowymi wykorzystującymi stablecoiny, m.in. Tether (USDT). Wyrafinowane ataki polegają na socjotechnice, prowadzącej do wyłudzania pełnego dostępu do portfeli kryptowalutowych ofiar.
Międzynarodowa współpraca
W ramach operacji skorzystano też z mechanizmu Globalnej Szybkiej Interwencji Płatniczej INTERPOLU (I-GRIP), który umożliwił szybkie przechwycenie skradzionych funduszy. Przykładem skuteczności systemu była akcja w Singapurze, gdzie dzięki współpracy z Timorem Wschodnim odzyskano ponad 39 milionów dolarów utraconych w wyniku oszustwa z wykorzystaniem biznesowej poczty elektronicznej. W tym przypadku cyberprzestępcy nakłonili zaatakowaną firmę do przelania kilkudziesięciu milionów dolarów na konto bankowe fałszywego dostawcy w Timorze Wschodnim. Dzięki wykorzystaniu systemu I-GRIP, władze były w stanie przechwycić większość środków koncie bankowym. W sprawie zatrzymano siedmiu podejrzanych, a dalsze czynności doprowadziły również do odzyskania kolejnych pieniędzy.
Wspólne wysiłki kluczem do sukcesu
Sekretarz Generalny INTERPOLU, Valdecy Urquiza, podkreślił znaczenie międzynarodowej współpracy w zwalczaniu cyberprzestępczości:
„Globalny charakter cyberprzestępczości sprawia, że międzynarodowa współpraca policyjna jest kluczowa, a sukces tej operacji wspieranej przez INTERPOL pokazuje, jakie wyniki można osiągnąć, gdy kraje współpracują ze sobą. Tylko dzięki wspólnym wysiłkom możemy uczynić rzeczywisty i cyfrowy świat bezpieczniejszym”.
Operacja HAECHI V jest dowodem na to, że międzynarodowe partnerstwo jest kluczowe w przeciwdziałaniu przestępstwom cyfrowym. Władze na całym świecie podkreślają, że to dopiero początek długofalowych działań, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa w cyfrowym świecie.
Chcesz wiedzieć, co dzieje się w cyberświecie? W takim razie sprawdź nasze pozostałe wpisy!