Mail od Disney+? Lepiej uważaj, co klikasz!
Przed nami długie, jesienne wieczory. Cudownie byłoby spędzić je oglądając ulubiony serial, z kubkiem ciepłej herbaty w ręce, prawda? Naprzeciw naszym oczekiwaniom wychodzą platformy streamingowe, takie jak Disney+, które dzięki bogatemu katalogowi treści, przyciągają miliony użytkowników.
W swojej bibliotece, platforma posiada produkcje od Disneya, Pixar, Marvela, Star Wars i National Geographic. Od debiutu w 2019 roku, zdobyła ogromną popularność, zwłaszcza wśród fanów kultowych tytułów. Disney+ niestety stał się również celem cyberprzestępców, którzy próbują wykorzystać zaufanie użytkowników podszywając się pod platformę.
Jak?
Oszuści rozsyłają maile, w których twierdzą, że użytkownik ma 24 godziny na uregulowanie rzekomego zaległego rachunku. To klasyczny przykład phishingu, mający na celu wyłudzenie danych logowania do konta.
„Masz 24 godziny na opłacenie rachunku…”
„Wiadomości na pierwszy rzut oka, mogą sprawiać wrażenie autentycznych. Zwykle zawierają logo Disney+, formalny ton oraz groźbę ograniczenia funkcji konta, co ma wywołać w odbiorcy strach i skłonić go do natychmiastowego działania.
Kliknięcie podanego linku przenosi na fałszywą stronę, która podszywa się pod oficjalną witrynę Disney+. Tam użytkownicy są proszeni o podanie adresu email, hasła i danych karty płatniczej. W rzeczywistości, te informacje trafiają w ręce oszustów, którzy mogą je wykorzystać do przejęcia konta i uruchomienia płatnej subskrypcji” – tłumaczy Adrianna Czarnocka, starsza specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa.
Co zrobić, żeby uniknąć oszustwa?
- Sprawdź adres nadawcy. Maile phishingowe często pochodzą z podejrzanych adresów, które mogą zawierać literówki lub dodatkowe znaki.
- Nie klikaj linków z podejrzanych wiadomości.
- Fałszywego maila przenieś do SPAMu.
Dane logowania znalazły się na niebezpiecznej stronie
Jak najszybciej je zmień. Również tam, gdzie używasz takiego samego lub podobnego hasła, wymagana jest jego zmiana. Pamiętaj, że hasło powinno mieć minimum 12 znaków i być unikatowe, co oznacza, że nie może być takie samo lub podobne na różnych kontach. Gdy już to zrobisz, wyloguj się ze wszystkich urządzeń, korzystając z tej instrukcji.
Tam, gdzie jest to możliwe, włącz również weryfikację dwuetapową. Więcej o tym zabezpieczeniu konta przeczytasz tutaj.
Co z kartą?
Jeśli jej dane również znalazły się na podrobionej stronie, natychmiast ją zastrzeż! Skontaktuj się z bankiem i zweryfikuj, czy na Twoim koncie doszło do nieautoryzowanych płatności.
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo online
Oszustwa phishingowe są coraz bardziej zaawansowane i wymagają od użytkowników wzmożonej czujności. Kluczowe jest zachowanie zdrowego sceptycyzmu wobec wiadomości, które wywierają presję czasu lub grożą utratą dostępu do konta.
Czy wiesz, w jaki sposób przestępcy próbują wyłudzić od nas dane i pieniądze? Nie? W takim razie sprawdź nasze pozostałe wpisy!