Jak dbać o telefon podczas upałów? 3 proste CyberTipy
Zbliża się do nas kolejna fala ciepłych dni. W związku z tym należy pamiętać o zabezpieczeniu nie tylko swojego zdrowia, ale także naszych smartfonów, które podczas wyjazdu czy wypoczynku są z nami na każdym kroku. Wysokie temperatury i intensywne oddziaływanie promieni słonecznych im nie służy. Niewłaściwe korzystanie z urządzeń podczas 30 stopniowej temperatury może skończyć się przegrzaniem, a w konsekwencji skróceniem życia naszego sprzętu. Przegrzana bateria w krytycznych momentach może nawet ulec zapłonowi, co stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia.
Zamknij wszystkie pracujące w tle procesy i aplikacje, które niepotrzebnie obciążają procesor telefonu. Nie zapomnij o wyłączeniu Wi-Fi lub danych komórkowych, jeżeli ciągły dostęp do sieci nie jest Ci potrzebny
Przede wszystkim warto wyłączyć wszystkie pracujące w tle aplikacje oraz procesy, które niepotrzebnie obciążają procesor Twojego urządzenia. Im więcej aplikacji działających w tle tym bardziej smartfon się “poci”, a co za tym idzie poziom jego baterii diametralnie szybko spada. Nie zapomnij także o wyłączeniu Wi-Fi lub danych komórkowych, jeżeli aktualnie nie jest Ci potrzebny dostęp do sieci. Pamiętaj o tym zwłaszcza, kiedy podróżujesz – włączone dane komórkowe, lokalizacja, a nawet sieć komórkowa podczas przemieszczania się będzie nieustannie wyszukiwała zasięg, przez co znacznie obciąży smartfona. Największy wysiłek dla naszego urządzenia stanowi mimo wszystko dotykowy wyświetlacz. Zadbaj o to aby w upalne dni włączyć opcję automatycznej jasności ekranu, dzięki czemu widok ekranu będzie samodzielnie dopasowywał się do aktualnych warunków. Jeżeli Twój smartfon nie posiada takiej opcji wystarczy, że zmniejszysz poziom oświetlenia wyświetlacza. Jeżeli wejdziesz w ustawienia ekranu, zwróć także uwagę na czas jego wygaszania, który nie powinien być wydłużony zwłaszcza przy wysokiej temperaturze. Jeżeli Twój telefon zdążył się rozgrzać do czerwoności, warto go zresetować lub włączyć tryb oszczędny i dać mu “ochłonąć”.
Telefon też musi “oddychać” – zdejmij etui ze smartfona
Daj telefonowi “odetchnąć”. Schowaj go w zacienione miejsce, tak aby miał wolną przestrzeń. To oczywiste, że zależy nam na ochronie naszego urządzenia także od czynników zewnętrznych, na które narażony jest nasz smartfon podczas urlopu. Pył, kurz, woda, zabrudzenia, stłuczenia mogą uszkodzić Twojego “komunikacyjnego kompana”, dlatego zabezpieczasz go osłonami i etui. Ochrony te są skuteczne, mimo to są dla urządzenia także “swetrem”, który nie przepuszcza powietrza, a przez to powoduje długotrwałe utrzymanie jego wysokiej temperatury.
Unikaj wystawiania sprzętu na działanie promieni słonecznych oraz przegrzania w kieszeni. Pamiętaj, że najlepiej poczuje się w zacienionym miejscu
Wystawianie sprzętu na działanie promieni słonecznych, nie jest zalecane. Unikaj odkładania urządzenia przy szybie swojego auta, która podczas słonecznych dni działa jak soczewka. Pamiętaj o tym zwłaszcza podczas korzystania z funkcji GPS w trakcie podróży autem. Jeżeli robisz sobie przerwę w podróży, zabierz ze sobą smartfona na “spacer”. Zostawienie go w nawet w schowku pojazdu jest kiepskim pomysłem, ponieważ temperatura samochodu w upalne dni może sięgać 60 °C. Aby Twój telefon miał większy komfort działania staraj się także unikać noszenia go w ciasnej kieszeni spodni czy w ręku. Co prawda nie narażasz go wtedy na działanie słońca, ale pamiętaj, że Ty także emitujesz dodatkowe ciepło, które przekazujesz swojemu urządzeniu. Jeżeli nie musisz korzystać z telefonu przez dłuższy czas, schowaj go w zacienione, ale nie ciasne miejsce, tak aby miał wolną przestrzeń, w której możliwa jest cyrkulacja powietrza.
Twój telefon może okazać się nieoceniony podczas dalekich wypraw dzięki szerokiej gamie funkcjonalności w jakie jest wyposażony, dlatego zadbaj o niego w odpowiedni sposób, aby wydłużyć jego życie.
Jeżeli masz jakiekolwiek obawy, że z Twoim smartfonem dzieje się coś złego lub zaobserwowałeś podejrzane aktywności na urządzeniu, napisz do nas!
A jaka maksymalna temperatura jest bezpieczna dla smartfona i jego baterii
Maksymalna temperatura urządzenia zależy głównie od specyfikacji procesora oraz baterii. Odpowiedni zakres temperatur dla swojego urządzenia możesz znaleźć w instrukcji obsługi załączonej przez producenta telefonu. Telefon raczej nie powinien przekraczać temperatury 40 – 50 stopni.