Gdzie zgłosić oszustwo internetowe?
Przekręty online stają się coraz powszechniejsze i niestety każdy z nas może stać się ich ofiarą. W takich sytuacjach szczególnie ważne jest, żeby wiedzieć, gdzie zgłosić oszustwo internetowe.
Jakie kroki podjąć w przypadku podejrzenia oszustwa w sieci?
- Zachowaj spokój: Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest zachowanie spokoju. Panika może tylko pogorszyć sytuację.
- Zgromadź dowody: Zbierz wszystkie możliwe dowody dotyczące oszustwa. Mogą to być e-maile, wiadomości SMS, zrzuty ekranu czy inne dokumenty.
- Zgłoś sprawę do banku: Jeśli oszustwo dotyczyło transakcji finansowej, natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem. Mogą zablokować środki i pomóc w odzyskaniu pieniędzy.
- Aktywuj CyberRescue i napisz do nas: Oferujemy kompleksową pomoc w przypadku oszustwa.
- Zgłoś oszustwo policji: Jeśli doszło do przestępstwa, warto je zgłosić policji. Najlepiej zrobić to osobiście na komisariacie lub listownie.
- Zgłoś niebezpieczny link do CERT Polska: CERT Polska to zespół reagowania na incydenty komputerowe, który działa w ramach NASK. Zajmują się oni analizą i reagowaniem na różnego rodzaju zagrożenia w sieci.
Dlaczego warto skorzystać z usługi CyberRescue?
Specjalizujemy się w pomocy ofiarom oszustw internetowych. Nasz zespół ekspertów jest gotowy, żeby udzielić wsparcia na każdym etapie procesu zgłaszania i rozwiązywania problemu. Oferujemy m.in.:
- Ratunek: Specjaliści z CyberRescue przeprowadzą wywiad i udzielą porad, które pomogą Ci szybko i skutecznie zareagować na oszustwo.
- Wsparcie techniczne: Pomoc w zabezpieczeniu urządzeń przed kolejnymi atakami.
- Przygotowanie dokumentów: Nasi eksperci przygotują dla Ciebie dokumenty niezbędne do przeprowadzenia danej sprawy. Możemy stworzyć dla Ciebie min. odstąpienia od umowy, wezwania do zapłaty czy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.
- Mediacja: CyberRescue może skontaktować się w Twoim imieniu z podejrzanym podmiotem.
- Ostrzeżenia o kampaniach oszustw: Monitorujemy zagrożenia w sieci i regularnie ostrzegamy przed nimi naszych Klientów.
Skorzystanie z usług CyberRescue to gwarancja profesjonalnej pomocy i wsparcia w trudnej sytuacji. Nasze doświadczenie i wiedza pozwolą Ci poczuć się bezpieczniej w cyfrowym świecie.
Jak aktywować usługę CyberRescue?
Oszustwa internetowe mogą spotkać każdego, dlatego dobrze wiedzieć gdzie zgłosić oszustwo internetowe. Jeżeli zastanawiasz się co robić, pamiętaj, że CyberRescue jest tu, żeby Ci pomóc. Usługę mogą aktywować klienci mBank, Santander, ING i sieci Play. Jak to zrobić?
mBank*
Jeżeli jesteś Klientem mBanku, nasze wsparcie możesz aktywować na mLinii (801 300 800), w aplikacji mobilnej (wystarczy wybrać z menu ikonę „Usługi” i „Przydatne”, a dalej „CyberRescue”) lub samodzielnie na stronie: https://www.mbank.pl/indywidualny/uslugi/uslugi/cyber-rescue/.
Santander*
Dla Klientów Santander wniosek do aktywacji wsparcia jest dostępny po zalogowaniu do bankowości internetowej (Santander internet). Przejdź następnie do zakładki Usługi partnerów i wybierz Ofertę CyberRescue. Kliknij przycisk Aktywuj usługę na 12 miesięcy i wypełnij formularz (podając: imię,nazwisko, adres mailowy i nr telefonu)
ING*
Klienci ING aktywują usługę w aplikacji mobilnej banku. Aby to zrobić proszę zalogować się do Moje ING, w sekcji Usługi w strefie bezpieczeństwa proszę wybrać CyberRescue. Następnie wygeneruje się kod i otrzymasz wiadomość z linkiem do wniosku, za pomocą którego włączysz usługę (https://cyberrescue.me/ing/)
PLAY
Jeśli jesteś klientem sieci Play, skontaktuj się z konsultantem przez aplikację Play24 lub pod numerem 790 500 500.
*Usługa dla Klientów mBanku, ING oraz Santander jest bezpłatna.
Co z Alior, PLUS, i inne?
Na ten moment współpracujemy jedynie z mBank, Santander, ING i siecią Play 🙂