
Fundacja rozdaje pieniądze? To przekręt!
Oszuści podszywają się pod bogatych biznesmenów, celebrytów, książąt lub urzędników i obiecują ogromne sumy w zamian za drobną „opłatę wstępną”. Mogą kontaktować się też jako fundacja lub inna organizacja charytatywna. W rzeczywistości wykorzystują naiwność swoich ofiar, stopniowo wyciągając od nich coraz więcej pieniędzy. Choć wiele osób zna ten schemat, oszuści nieustannie go modyfikują, dostosowując się do nowych technologii i trendów.
Czeka na Ciebie darowizna
Cyberprzestępcy przesyłają podejrzanie wyglądające maile z informacją, że Twój adres mailowy został wylosowany do otrzymania darowizny. Nadawcą jest rzekomo Fundacja Abigail Dichen Elliott. Wystarczy wysłać wiadomość na podany adres mailowy, żeby odebrać swoją nagrodę.

Nie daj się nabrać!
Jak możesz się domyślać, jest to oszustwo. Co prawda, jeśli zagłębimy się w informacje dostępne w sieci, to taka fundacja faktycznie ma swoją stronę Internetową. Witryna nie wygląda jednak wiarygodnie. Została utworzona pod koniec 2024 roku, a zdjęcia pokazujące wolontariuszy udzielających pomocy są ściągnięte z sieci. Adres siedziby fundacji też wygląda na losowy. Po odpisaniu na wiadomość, oszuści mogą próbować wyłudzić od Ciebie pieniądze i dane osobowe. Może się nawet zdarzyć, że wyślą na Twój adres kartę do bankomatu, której „aktywacja” będzie wymagała wpłacenia dużej kwoty na fałszywe konto!

Pamiętaj!
Zanim zaufasz jakiejkolwiek organizacji, sprawdź, czy zdjęcia wrzucone na stronę nie są pobrane z bazy grafik (np. Shutterstock). Możesz sprawdzić to pobierając takie zdjęcie i wyszukać je obrazem w Google. Zweryfikuj czy przedstawione zdjęcia nie przedstawiają kogoś, kto wygląda nienaturalnie lub jest zbyt wyidealizowany. Grafiki mogą być wygenerowane przez sztuczną inteligencję! Pamiętaj też o dokładnej weryfikacji wiadomości, które do Ciebie wpadają. Jeśli oferta wydaje się mało prawdopodobna, to zapewne jest to oszustwo. Zwróć uwagę, że proces uzyskiwania środków od fundacji trwa zazwyczaj kilka miesięcy i organizacje nie rozdają ich „w ciemno”!
Nie wiesz czy wiadomość lub oferta jest prawdziwa? Aktywuj też usługę CyberRescue i napisz do nas – sprawdzimy!