Fałszywe sklepy – kilka pytań i odpowiedzi
Dostajemy od Was codziennie masę zgłoszeń, zapytań i próśb o sprawdzenie autentyczności podejrzanych e-sklepów, dlatego zdecydowaliśmy się napisać dla Was ten artykuł.
Przesyłacie do nas bardzo wiele różnych adresów do sklepów internetowych, zwłaszcza tych, które są promowane na Facebooku. Najczęściej są to sklepy, które pojawiają się jak przysłowiowe „grzyby po deszczu”, a znikają jeszcze szybciej. Takie strony powstają często na tym samym serwerze, a ich zmiana następuzakuzje cyklicznie co kilka dni. Również wygląd tych stron oraz oferowane produkty nie różnią się między sobą, zmianie zwykle ulega tylko nazwa. Chcielibyśmy odpowiedzieć na kilka pytań, które mogą nieco wyjaśnić przebieg całego procederu i tym samym wskazać Ci, na co należy uważać.
Dlaczego Facebook je promuje?
Wraz ze wzrostem popularności Facebooka wzrasta także wykorzystanie tego serwisu do oszustw internetowych. Niestety, ta sieć społecznościowa (jak każda) ma pewne luki, które pozwalają oszustom na promowanie produktów oferowanych w podejrzanych e-sklepach. Facebook sprawdza poprawność kampanii, ale nie sprawdza samego sklepu. Fałszywe sklepy, o których wspominamy w tym artykule promują na Facebooku zazwyczaj meble, których zdjęcia były zaczerpnięte z wiarygodnych sklepów internetowych.
Kto za tym stoi?
Obserwujemy ogromne podobieństwo tych stron, co skłania nas do wysnucia wniosku, że ich tworzeniem i funkcjonowaniem zajmuje się ta sama grupa przestępcza. Tym bardziej, że zidentyfikowaliśmy dużo stron na tym samym serwerze pochodzącym np. z Litwy. Bardzo trudno jest wytropić takie osoby, ale nie jest to niemożliwe.
Na kogo konto spływają pieniądze?
Sklepy te oferują najczęściej artykuły w bardzo atrakcyjnych cenach – nawet pięciokrotnie niższych. Jak się domyślacie, przestępcy są na tyle cwani, że jedyną formą płatności jaką oferują jest zazwyczaj płatność przelewem tradycyjnym. Dzięki temu odzyskanie środków jest bardzo trudne, tym bardziej, jeśli numer rachunku należy do osoby, która pełni rolę tzw. „słupa” i nie ma pojęcia o tym, że „praca”, którą wykonuje może być przestępstwem. „Słup” zostaje często zwerbowany za pomocą bardzo atrakcyjnej oferty pracy zdalnej. Praca ta jest prosta i nie wymaga niczego oprócz założenia rachunku na swoje dane w banku, a następnie przelania ich na inny rachunek. Zatem w takim procederze często bierze udział bardzo dużo „słupów”, które są także ofiarami w całym incydencie. Dlatego uważajcie na wszelkie oferty takiej „pracy zdalnej”.
Jak odzyskać pieniądze?
Jeżeli dokonałeś już wpłaty, ale zdałeś sobie sprawę ze swojego błędu, to jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem, aby poinformować o sytuacji i jeżeli to możliwe poproś o anulowanie takiego przelewu. Niezależnie od tego czy transakcję da się wycofać, czy nie koniecznie zadzwoń także do banku odbiorcy przelewu. Nazwę banku znajdziesz na potwierdzeniu przelewu wygenerowanym z historii operacji na rachunku. Możesz także sprawdzić, w jakim banku jest rachunek odbiorcy po wklejeniu go w przeglądarkę internetową. Ważne, aby wykonać te kroki jak najszybciej – każda sekunda ma znaczenie!
Czy zgłosić sprawę na Policję?
Jak najbardziej. Najlepiej, jeśli zgłosisz taki proceder bezpośrednio do najbliższego dla Ciebie oddziału Policji, w końcu jest to próba oszustwa (kradzieży Twoich środków). Ważne, abyś podał wszelkie szczegóły w sprawie i przedstawił organowi ścigania dowody, jakie posiadasz (potwierdzenie przelewu, korespondencję ze sprzedawcą, a jeżeli strona istnieje -zrzut ekranu). Warto także poszukać innych osób pokrzywdzonych i wskazać na Policji, kto i w jakiej jednostce zgłosił się z taką samą sprawą.
Gdzie szukać innych poszkodowanych?
Innych osób poszkodowanych możesz oczywiście poszukać w tym samym miejscu, gdzie znalazłeś atrakcyjną ofertę zakupu, czyli na Facebooku. Wpisz nazwę sklepu w pasku wyszukiwarki w tym serwisie, a jest szansa, że znajdziesz grupę osób poszkodowanych przez ten właśnie sklep.
Jak sprawdzić, czy sklep jest OK?
Przede wszystkim unikaj sklepów, które oferują wyłącznie kilka produktów i to w bardzo atrakcyjnych cenach, które są kilkukrotnie niższe niż zazwyczaj.
Zerknij także na regulamin takiego sklepu, o ile jest na stronie – sklepy, o których tu wspominamy zazwyczaj nie posiadały ani polityki prywatności, ani regulaminu czy innych informacji, które powinny być zawarte przez sprzedawcę.
Takie fałszywe e-sklepy pomijają także istotną zakładkę, jaką jest kontakt do sprzedawcy. Strony takie nie szczycą się bujną szatą graficzną, więc są dosyć proste w budowie, nie zawierają wielu elementów, zakładek, danych.
Jeżeli nie jesteś pewien, czy działalność sklepu jest wiarygodna to napisz do nas, a my sprawdzimy dla Ciebie autentyczność takiego sprzedawcy.
Jeżeli chcesz samodzielnie zweryfikować, czy e-sklep jest godny zaufania to zweryfikuj najpierw, czy sklep ten nie znajduje się na naszej liście podejrzanych e-sklepów.
Natomiast tutaj znajdziesz wskazówki krok po kroku, w jaki sposób w swoim zaciszu domowym sprawdzić autentyczność e-sklepu.
Mamy dla Ciebie także kilka porad jak bezpiecznie zamawiać i płacić w sieci – sprawdzisz to, klikając tutaj.