Fałszywe oferty pożyczek prywatnych. Jak nie dać się nabrać?
W ostatnim czasie otrzymujemy coraz więcej zgłoszeń związanych z ofertami prywatnych pożyczek. Atrakcyjne warunki zobowiązania i brak formalności powodują duże zainteresowanie wśród osób potrzebujących “na szybko” pieniędzy. Nawiązanie kontaktu i przystanie na propozycję oszustów, bo to oni publikują takie oferty, grozi wyłudzeniem danych oraz często ostatnich oszczędności.
Ofiary same się zgłaszają!
Fałszywe oferty pojawiają się głównie na Facebooku, ale można je też znaleźć na portalach ogłoszeniowych takich jak OLX. Ogłoszenia kierowane są do osób w trudnej sytuacji finansowej, które zazwyczaj poszukują natychmiastowego przypływu gotówki. Jest to jedno z tych oszustw, gdzie ofiara sama nawiązuje kontakt z oszustami.
W ofercie podany jest zazwyczaj kontakt w postaci adresu e-mail lub numer, pod którym należy skontaktować się przez WhatsApp, Messenger lub Telegram. Zaletą pożyczki ma być brak formalności, brak weryfikacji w bazach dłużników (np. BIK) oraz atrakcyjne warunki spłaty.
Warto dodać, że nie jest to prawdziwa oferta pożyczki i osoba zainteresowana może stracić pieniądze, a jej dane mogą zostać wyłudzone. W czasie kontaktu z oszustem istnieje również ryzyko zaciągnięcia na taką osobę prawdziwych zobowiązań finansowych lub założenia konta w banku, które może być wykorzystane do innych przestępstw, np. stać się tzw. kontem-słupem.
Jak dochodzi do wyłudzenia?
Podczas kontaktu z oszustem, będzie on próbował zachować się profesjonalnie jak prawdziwy doradca. Żeby się uwiarygodnić, może przesłać zdjęcie swojego dowodu osobistego – tak jednak nie zachowałby się żaden przedstawiciel danej firmy czy instytucji. Przesyłanie zdjęć dokumentów w celu uwiarygodnienia pojawia się też w fałszywych ofertach wynajmu mieszkania czy platformach inwestycyjnych. Jeśli Twój rozmówca wyśle Ci zdjęcie swojego dokumentu, możesz mieć prawie pewność, że jest to oszust!
Kolejną możliwością jest wyłudzenie pieniędzy za rzekome ubezpieczenie pożyczki lub aktywację, oczywiście przelewem natychmiastowym. Zrealizowanie transakcji na inny rachunek bankowy lub za pośrednictwem Blika nie może być cofnięte ani anulowane. Wysłanie środków często oznacza ich utratę.
Oszuści chcący otrzymać dane lub pieniądze często będą próbowali relacjonować poszczególne etapy procesu pożyczkowego przez wysyłanie zdjęć sprzed bankomatu czy czeku, który czeka na wysłanie.
Czy można się uchronić?
Tak! Nie ufaj reklamom, wpisom czy komentarzom, które oferują szybki zastrzyk gotówki bez formalności, sprawdzenia w rejestrach dłużników czy oferujących załatwienie sprawy przez znane komunikatory.
Wszystkie takie ogłoszenia to próby wyłudzeń pieniędzy lub danych osobowych, które mogą prowadzić do dalszych problemów. Na forach w darknecie pojawiały się wpisy instruujące jak dokonywać takich oszustw jako dodatkowy zarobek!
Pamiętaj!
Nigdy nie nawiązuj rozmowy z “doradcami finansowymi” na Messengerze, WhatsAppie lub Telegramie!
Nigdy nie podawaj swoich danych i przesyłać zdjęć dokumentów tożsamości, ani innych dokumentów przez komunikatory, wiadomości czy pocztę!
Co robić?
Jeśli interesuje Cię wzięcie pożyczki to korzystaj jedynie z legalnie działających firm lub pośredników. Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi rejestr firm pożyczkowych, w którym można sprawdzić czy dany podmiot znajduje się na liście. Zachowaj ostrożność, ponieważ oszuści mogą kopiować i wykorzystywać dane z publicznych rejestrów!
Legalnie działające podmioty mają prawny obowiązek sprawdzenia historii kredytowej klienta. Hasła typu “Pożyczka bez BIK” to zazwyczaj jedynie chwyt marketingowy lub próba oszustwa.