Dostępne wypłaty po numerze PESEL? Uważaj na oszustwo!
W ostatnich dniach otrzymujemy sygnały o niepokojących SMS-ach, rozsyłanych do wielu polskich użytkowników. Nadawca wiadomości informuje o dostępnych środkach przypisanych do numeru PESEL. Jest to niestety oszustwo, w którym przestępcy licząc na nasze roztargnienie związane z długim weekendem, próbują wyłudzić dane, korzystając przy tym z dobrze znanej metody phishingu.
Jak (nie) dać się złapać?
Cyberprzestępcy, wysyłają SMS-a, który ma wzbudzić zainteresowanie perspektywą szybkiej wypłaty środków, przypisanych do konkretnego numeru PESEL. W treści wiadomości zamieszczają link, który rzekomo ma przekierować użytkownika do szczegółów płatności. Jeśli ofiara kliknie łącze, zostanie przeniesiona na fałszywą stronę rządową, a następnie podrobioną witrynę logowania do bankowości.
„Sprawdzcie dostepne wyplaty po numerze PESEL: https://soc.mobywate…”
Strona ta służy do wyłudzenia wrażliwych danych, takich jak:
- numer PESEL,
- login i hasło do bankowości internetowej.
Gdy ofiara wpisze na niej swoje dane, trafiają one bezpośrednio do cyberprzestępców. Wykorzystując uzyskane informacje, oszuści mogą, np. przejąć kontrolę nad kontem bankowym, a także wykonywać nieautoryzowane przelewy.
Co powinno zwrócić Twoją uwagę?
Z pewnością nagłe propozycje finansowe nie wyglądają wiarygodnie. Jeśli wiadomość zawiera informację o środkach rzekomo przypisanych do naszego PESELu, jest to alarmujący znak. Możesz zadać sobie pytanie kto i w jakim celu, miałby przesłać taką wiadomość?
Dodatkowo, oszuści często stosują presję czasu, zachęcając do szybkiego kliknięcia linku. Pamiętaj, żeby zachować czujność i nie działać w pośpiechu! W tym wypadku czas działa na Twoją korzyść, więc na spokojnie przeanalizuj wiadomość.
Co zrobić, gdy otrzymasz takiego SMS-a?
- Nie klikaj linku! To najważniejsza zasada, o której zawsze warto pamiętać. Nawet jeśli wiadomość wygląda wiarygodnie, zawsze warto zweryfikować jej treść przesyłając ją do nas lub CERT Polska.
- Nigdy nie podawaj żadnych danych na nieznanych stronach. Jeśli witryna wygląda jak oficjalna strona logowania do bankowości, w pierwszej kolejności sprawdź jej adres.
- Nie odpowiadaj na tego SMS-a i usuń go ze swojego urządzenia.
Jak chronić moje dane, jeśli trafiły na fałszywą stronę?
Jak najszybciej skontaktuj się z bankiem i zmień dane logowania do bankowości. Pamiętaj przy tym, że hasło musi mieć minimum 12 znaków i być unikatowe. Dodatkowo zastrzeż swój PESEL. Możesz to zrobić online, na stronie mobywatel.gov.pl w zakładce Rejestr Zastrzeżeń PESEL, w aplikacji mObywatel w zakładce Zastrzeż PESEL lub osobiście, w dowolnym urzędzie gminy na podstawie pisemnego, własnoręcznie podpisanego wniosku.
Więcej o zastrzeżeniu PESELu przeczytasz tutaj.
W związku z tym oszustwem wysłaliśmy nasz CyberAlert. Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zagrożeniach, nie czekaj i aktywuj naszą usługę!