Cyberprzestępcy znów podszywają się pod Santander! Fałszywa wiadomość SMS.
Nazwa Banku Santander po raz kolejny wykorzystywana jest przez oszustów do prób wyłudzania danych. Możemy otrzymać fałszywy SMS, który informuje o konieczności zweryfikowania informacji – w przeciwnym razie dostęp do bankowości ma zostać zablokowany.
Na czym polega zagrożenie?
Na pozór wiadomość może wyglądać standardowo – jest tam jedynie krótka informacja o tym, że konto wymaga potwierdzenia. Pojawia się tam też link. Jeżeli go klikniemy, przejdziemy na fałszywą stronę logowania, która podszywa się pod bank. Gdy podamy tam informacje dotyczące logowania, trafią one w ręce oszustów, którzy zyskają dostęp do naszych pieniędzy! Istnieje też ryzyko dalszych prób kontaktu – oszuści mogą dzwonić i udawać pracownika banku, w celu wyłudzenia kolejnych danych, np. autoryzacyjnych.
Jak reagować po otrzymaniu fałszywej wiadomości od Santander?
„Zachowaj ostrożność i nigdy nie klikaj linków przesyłanych w wiadomościach od nieznanych nadawców. Jeśli nie masz pewności co do autentyczności strony, na którą zostałeś przekierowany, nie podawaj żadnych danych logowania. W przypadku podejrzenia oszustwa zaleca się natychmiastowe zablokowanie nadawcy, żeby uniknąć kolejnych prób kontaktu”.
Radzi Adrianna Czarnocka, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa.
Co, jeśli dane wpadły w ręce oszustów?
Od razu, gdy tylko zorientujesz się, że doszło do wyłudzenia wrażliwych informacji, zmień hasło dostępu do bankowości. W takiej sytuacji konieczny jest też jak najszybszy kontakt z bankiem. Możesz skorzystać z numeru infolinii Banku Santander, dostępnej pod numerem 19999.
Jeżeli potrzebujesz pomocy – aktywuj naszą usługę i napisz do nas. Pokierujemy Cię, jak zachować się w takiej sytuacji!
Zachęcamy też do zapoznania się z naszymi pozostałymi wpisami, które znajdziesz tutaj!