CBZC zatrzymało podejrzanych o oszustwa na fałszywe przesyłki
Jak możemy przeczytać na stronie cbzc.policja.gov.pl, funkcjonariusze łódzkiego Zarządu CBZC zatrzymali dwie osoby, podejrzewane o oszustwa na jednym z popularnych serwisów aukcyjnych. W wyniku przestępstwa doszło do wyłudzenia ponad 800 tys. złotych. Podejrzani zostali tymczasowo aresztowani.
Fałszywe przesyłki – śledztwo CBZC
Zatrzymań dokonano w ramach śledztwa Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, które nadzorowała Prokuratura Regionalna w Łodzi. Sprawcy odpowiedzialni są za zakładanie fikcyjnych kont na portalu aukcyjnym, który zapewnia swoim użytkownikom opcję darmowej dostawy oraz zwrotów. Proceder, jakiego dopuścili się oszuści to wygenerowanie ponad 15 tys. fałszywych przesyłek, co przyniosło im znaczące zyski finansowe.
Tymczasowo aresztowani na trzy miesiące mężczyźni zostali ujęci na terenie województwa lubuskiego. W ramach akcji funkcjonariusze dokonali przeszukania, podczas którego ujawniono szereg dowodów w sprawie, jak m.in. umowy dotyczące zakładania rachunków bankowych, karty płatnicze, komputery, telefony oraz nośniki pamięci, jak również pieniądze, w kwocie ponad 700 tys. złotych. Jak możemy wyczytać na stronie CBZC, zarzuty, jakie przedstawiono zatrzymanym, dotyczą przede wszystkim oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości oraz prania pieniędzy.
Oszustwa związane z fałszywymi przesyłkami – inne warianty
Opisane wyżej metody, jakie stosowali przestępcy, to jednak nie jedyne, jakie mogą dotyczyć paczek. Wyłudzanie w ten sposób pieniędzy może też przybierać formę wysyłek za pobraniem, często też do losowo wybranych osób, które niczego nie zamawiały. W wariancie tym klienci otrzymują niskiej jakości, bezwartościowe produkty, co wychodzi na jaw niestety dopiero po opłaceniu przesyłki przy odbiorze. Jednocześnie kwota do opłacenia może niekiedy wynosić nawet kilkaset złotych. W takich sytuacjach odzyskanie pieniędzy może być bardzo trudne. O tej formie oszustwa pisaliśmy TUTAJ.
Podpowiadamy, jak nie paść ofiarą podobnego oszustwa
Przede wszystkim warto chronić swoje dane, w tym adres zamieszkania. Fałszywe strony internetowe często wyłudzają te informacje, a przestępcy mogą następnie wykorzystać je w takich procederach. Poza tym warto pamiętać, żeby:
- Nie odbierać przesyłek za pobraniem, których nie zamawialiśmy oraz nie znamy ich nadawcy.
- Nawet kupując w pewnym sklepie po raz pierwszy, przed opłaceniem przesyłki warto sprawdzić zawartość w obecności kuriera – poproś go taką możliwość, jednak pamiętaj, że nie musi się on na to zgodzić.
- Znacznie bezpieczniejszą opcją podczas zakupów online jest płatność kartą przez pośrednika – w przypadku problemów z zamówieniem, łatwiej wtedy o zwrot pieniędzy.
Zanim zrobisz zakupy sprawdź, czy dany sklep jest bezpieczny. Aktywuj naszą usługę i napisz do nas na Messengerze!
Jeśli chcesz na bieżąco śledzić informacje o nowych metodach oszustw, obserwuj naszego bloga!